Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

TeliaSonera tvingas lämna ut uppgifter om fildelningssajt



Ladda ner handlingar

Svensk Film Industri, PAN Vision, Filmlance International och Yellowbird W-2 har, genom Henrik Pontén vid Svenska Antipiratbyrån, uppgett att en stor mängd skyddat material spridits med hjälp av torrentsajten Swetorrents. Bolagen har begärt informationsföreläggande med stöd av 53 c § upphovsrättslagen.

TeliaSonera anför bland annat att informationen omfattas av datalagringsdirektivet och att detta utgör hinder för att uppgifterna lämnas ut.

Södertörns tingsrätt uttalar med hänvisning till Svea hovrätts beslut ÖÄ 6091-09 av den 13 oktober att TeliaSoneras invändning inte innebär hinder mot att informationsföreläggande meddelas. Hovrätten konstaterade i sitt avgörande att det inte finns någon bestämmelse i direktivet som hindrar att en part i ett tvistemål åläggs att lämna ut abonnentuppgifter till annan än myndighet.

TeliaSonera gör vidare gällande att bolagen inte visat sannolika skäl för att upphovsrättsintrång ägt rum.

Tingsrätten, som lägger hovrättens beslut till grund för bedömningen även i denna del, konstaterar att Swetorrents har fler än 20 000 medlemmar och att detta ”med styrka” talar för att materialet på hemsidan inte är avsett för en snävare grupp med någon typ av specialintresse. Domstolen bedömer också att sidans uppbyggnad tyder på att syftet är att göra innehållet tillgängligt för en större grupp.

Domstolen förelägger TeliaSonera vid vite av 750 000 kronor att lämna ut namn och adress till den som registrerats som användare av den aktuella IP-adressen.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons