Det uppger Skånska Dagbladet efter att den rättspsykiatriska undersökningen blev klar på måndagen.
– Det var mitt grundtips att det skulle bli såhär, säger åklagare Bengt Åsbäck till Skånska Dagbladet.
Den nionde november meddelade Ystad tingsrätt att den 15-åriga pojken är skyldig till mordet på sin 19-åriga syster. Sedan dess har han vistats på ett ungdomshem utanför Lund där han har genomgått en rättspsykiatrisk undersökning.
Av undersökningen framgår att pojken lider av en allvarlig psykisk störning och att han gjorde det när mordet begicks.
Rättsmedicinalverket gör därför bedömningen att påföljden för mordet bör bli rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Rättegången återupptas den 29 december. Då kommer domstolen att ta del av den rättspsykiatriska undersökningen bakom stängda dörrar och därefter avkunna dom.
– Jag har knappt hört talas om något fall där man satt sig över utlåtandet.
Hur länge 15-åringen nu kommer att sitta inlåst är det ingen som vet. Först när länsrätten bedömer att han är tillräckligt frisk kan han bli fri. Det skulle kunna innebära att han förblir inlåst en kortare tid än om han hade befunnits vara frisk och dömts till ungdomsvård. Men det är långt ifrån säkert, säger Bengt Åsbäck till Skånska Dagbladet.
Pojkens advokat Jörgen Malmunger har inte velat kommentera undersökningen med anledning av att han ännu inte har läst den.
Det var i början av augusti som en kvinna hittades mördad i ett uthus vid familjens hem i Vollsjö. Tidigt i utredningen väcktes misstankar mot den 15-åriga brodern. Det fanns bland annat tekniskt fynd som kopplar honom till brottet, samt tidigare uppgifter om att han skulle vara våldsbenägen.