Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Fastighetsägare vann mot Skatteverket



Ladda ner handlingar

Mannen har hänvisat till avtal och fotografier, men har inte kunnat visa några fakturor. Av handlingarna framgår inte heller om de avser kostnader som redan tagits i beaktande av Skatteverket eller inte.

Avtalet med den entreprenör som utförde byggnationerna hade vidare inte fullföljts, varför det inte heller framgick om allt avtalat arbete faktiskt hade utförts. Trots detta får, enligt länsrätten, de till domstolen ingivna handlingarna anses visa att nedlagda kostnader överstiger de som av Skatteverket ansetts styrkta.

Vidare konstaterar domstolen att det inte finns några egentliga bevis för att finansmannen själv betalat för de omfattande förbättringsarbeten som utförts på fastigheten. Det faktum att mannen ärvt en stor summa pengar får dock, enligt länsrättens mening, anses visa att han stått för kostnaderna själv.

Domstolen gör en skälighetsbedömning rörande byggnationskostnadernas storlek. Trots den allmänt kända kraftiga värdeökning på den typ av fastighet som målet avser, anser länsrätten att Statistiska Centralbyråns fastighetsprisindex inte kan godtas reservationslöst i varje specifikt fall. Den i målet presenterade bevisningen måste, enligt länsrättens mening, anses visa att ett större avdrag än Skatteverkets medgivna skall tillerkännas finansmannen.

red@dagensjuridik.se

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons