Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Majoritet bland unga tycker prostitution är okej



Undersökningen är ett samverkansprojekt mellan länsstyrelserna i Västernorrlands och Jämtlands län och är en del av regeringens handläggningsplan mot prostitution och människohandel.

– Kartläggningen är tänkt som en utgångspunkt för fortsatt arbete kring de här frågorna, säger utredare på länsstyrelsen Jenny L Långström. 

Som ett pilotprojekt gjordes först två mindre undersökningar våren 2009.

– Resultaten från de undersökningarna var häpnadsväckande. Därför valde vi att gå vidare och göra en större undersökning, säger Jenny L Långström.

I den större undersökningen tillfrågades totalt 518 ungdomar i årskurs nio om hur de ser på prostitution. Olika myndigheter tillfrågades också, liksom verksamma inom taxi – och hotellbranschen.

– Eftersom de som jobbar inom taxi – och hotellbranschen kommer i kontakt med de som kan vara intresserade av att köpa sexuella tjänster ville vi genomföra en undersökning även där.

Kartläggningen som presenterades i mitten av mars visar att en majoritet av ungdomarna i någon grad tycker att det är okej att sälja sexuella tjänster.
Sju procent av tjejerna och 15 procent av killarna instämde helt med påståendet att ”det är helt OK att sälja sexuella tjänster – man bestämmer ju själv”.

På samma fråga svarade 18 procent av tjejerna och 14 procent av pojkarna att de instämmer delvis.

Endast 41 procent av tjejerna och lika många bland killarna uppgav att de inte instämde alls med påståendet.

Ungdomarna fick också svara på om de själva har fått erbjudande om att utföra sexuella tjänster mot betalning. 13 procent av tjejerna uppgav att de någon gång har fått det erbjudandet, bland killarna var den siffran fem procent.

De flesta uppgav internet som vanligaste forum för förfrågningar, då främst genom msn och olika chattforum. Flera uppgav också att de fått förfrågningar genom vänner och på gatan.
 
– Kartläggningen visar att prostitution inte enbart är ett storstadsfenomen, säger Jenny L Långström.

Ungdomarna fick även frågan om de själva någon gång utfört en sexuell tjänst mot betalning. 1,8 procent av tjejerna och 1,6 procent av killarna uppgav att de någon gång gjort det. Utöver dessa uppgav en tjej och en kille att de vid ett flertal tillfällen utfört sexuella tjänster mot betalning. 

Den vanligaste formen av betalning som tjejerna uppgav var pengar, alkohol och cigaretter. Bland killarna var den vanligaste betalningen pengar.
 
– För att komma åt det här problemet måste vi vidga prostitutionsbegreppet och komma ifrån den stereotypa bilden av att prostitution endast sker på gatan mot betalning i pengar, säger Jenny L Långström.

Av studien framgår också att det både in om myndigheter och inom taxi – och hotellbranschen är känt att prostitution förekommer. Kunskapen och medvetenheten varierar dock.

Jenny L Långström menar att det krävs ökad kunskap, samverkan och framför allt samsyn mellan kommunerna, polis och frivilligorganisationer för att motverka och bekämpa prostitution.

– Vi måste våga se på det här problemet med öppna ögon och våga ställa jobbiga frågor, annars kommer vi att missa mycket, säger Jenny L Långström.

Malin Letser
malin.letser@dagensjuridik.se 

Foto: Therese Rönnbäck 

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons