Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Google kränker inte Louis Vuittons varumärke



Inför den franska domstolen hävdade Louis Vuitton att Google gjort intrång i varumärket genom att visa träffar på företag som tillhandahåller piratkopior.

De många turerna i fransk domstol ledde till att målet till slut vidarebefordrades till Europadomstolen där man konstaterade att kränkning inte alls förelåg. Google bryter inte mot handelsregler genom att tillåta annonsörer att köpa nyckelord som motsvarar konkurrenters varumärke.

Anledningen till utfallet är enligt EU-domstolen att Google inte själv använt Louis Vuittons varumärke i sin reklam. Enligt domstolen hade Google däremot kunnat hållas ansvarig om företaget efter att ha blivit varse om informationens olagliga karaktär eller om annonsörens olagliga verksamhet inte tagit bort informationen.

Text: Åsa Persson
asa.persson@dagensjuridik.se

 

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons