Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ashurst förstärker med ledande advokat – rekryterar Martin Börresen



Martin är en av Sveriges främsta affärsjurister och hans klienter består bland annat av ledande internationella och svenska företag, finansiella institutioner och myndigheter.

Martin Börresen:
”Jag ser fram emot att vara en del av Ashursts entreprenöriella kultur och tillsammans med det nuvarande teamet fortsätta att bygga och utveckla Ashurst inom ’corporate finance’ i Norden.”

Ashursts senior partner Charlie Geffen:
”Det är med stor glädje jag välkomnar Martin till Ashurst. Rekryteringen understryker att vi är fast beslutna att växa i Sverige och Norden genom att bl. a. strategiskt rekrytera marknadsledande personer.”

Utöver Martin har även Pontus Bergsten rekryterats delägare till Stockholmskontoret. Pontus har en bred erfarenhet att biträda klienter i privata och publika transaktioner, private equity och corporate finance.
Ashurst Stockholms managing partner Jon Ericson:

”Martin har ett enastående rykte som en ledande affärsjurist och Pontus är ett av de mest talangfulla stjärnskotten i Sverige. De kommer båda att bli väldigt värdefulla tillskott till vårt Stockholmsteam. Vi är oerhört glada att de börjar hos oss och de kommer att ha nyckelroller i vår fortsatta utveckling av verksamheten.”

Martin förväntas börja på Ashurst den 1 maj och Pontus den 1 augusti.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons