Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Spred rykten om sex på skoltoalett – döms för grovt förtal



Ladda ner handlingar

I december 2007 spreds uppgifter om att en 14-årig flicka haft sexuellt umgänge med ett par pojkar på skolans toalett.

En person hade kontaktat flickan via MSN och under falskt namn utgett sig för att vara en kamrat till henne och på så sätt fått reda på vad som hade hänt på toaletten. Denna person hade sedan spridit MSN-konversationen till vidare vilket givit upphov till att 14-åringen fick öknamnet KSM, ”kuksugarmarie”.

Det visade sig att MSN-konversationen ägt rum hemma hos en flicka som dock menade att det var en vän till henne, en 15-årig flicka, som skapat kontot med det falska namnet, chattat med 14-åringen och sedan spridit konversationen vidare.

15-åringen nekade till anklagelserna och menade att hon inte hälsat på hos sin vän den aktuella dagen, vilket även dennas mamma intygade.

Tingsrätten konstaterar att 15-åringens mamma angett att det aktuella datumet var en måndag. Då det i själva verket var en tisdag finner tingsrätten att mammans uppgifter framstår som så osäkra att de inte kan tillmätas någon avgörande betydelse. Att uppgifterna i konversationen ursprungligen kom från 14-åringen själv är enligt tingsrättens uppfattning inget hinder för att anse dem som nedsättande.

Tingsrätten finner att det är uppenbart att uppgifterna varit ägnade att utsätta flickan för andras missaktning och dömer den nu 18-åriga kvinnan för grovt förtal och snatteri till ungdomstjänst. Hon ska också utge 20 000 kronor i skadestånd.

red@dagensjuridik.se

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar