Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Advokat: ”Orubblighetsprincipen har drivits för långt”



– Så som det ser ut idag är det är i stort sett endast JK och RÅ som kan få sina resningsansökningar beviljade. Utrymmet för enskilda, oskyldigt dömda att beviljas resning är försvinnande litet. Den nuvarande ordningen, där medias stöd indirekt krävs för att en enskild skall beviljas resning, är helt oacceptabel, säger Pelle Svensson.

Pelle Svensson tycker också att det är problematiskt att HD, genom rätten att bevilja eller avslå en resningsansökan, i praktiken överprövar sina egna beslut. En liknande jävsproblematik aktualiseras när det gäller Riksåklagarens rätt att besluta om en nedlagd förundersökning skall återupptas eller inte.

– Orubblighetsprincipen har drivits för långt –  som det ser ut idag medför dess upprätthållande  ett växande antal oskyldigt dömda . Även felaktiga domskäl bör kunna överklagas, om de leder till uppenbart orimliga konsekvenser för den tilltalade.

Pelle Svensson sällar sig till dem som nu förespråkar att en särskild resningsmyndighet borde inrättas.

– Det borde inrättas ett oberoende prövningsorgan som kan, vid tecken på uppenbara brister i förundersökningen eller på att eventuella bevis har undanhållits, förorda om att förundersökningen skall återupptas. Man bör även regelmässigt byta åklagare och förhörsledare vid beviljande av resning, detta i syfte att garantera att den nya rättsliga prövningen inte brister i objektivitetshänseende, säger Pelle Svensson.

I början av advokatkarriären hjälpte Pelle Svensson föräldrarna till den spårlöst försvunne Johan Asplund att, då överåklagaren i brist på bevis avstått från att väcka åtal, väcka enskilt åtal mot den man som misstänktes ha rövat bort och bragt Johan om livet.

Mannen fälldes för olaga frihetsberövande i Sundsvalls tingsrätt, men friades helt i hovrätten. Thomas Quick skulle senare erkänna, åtalas och dömas för mordet. Såväl Johans föräldrar som Pelle Svensson själv har hela tiden varit övertygade om att Quicks erkännande varit oriktigt.

I boken Quick, den stora rättsskandalen, beskriver Pelle Svensson Christer van der Kwast, förhörsledaren Seppo Penttinnen och den stab av terapeuter som varit delaktiga i förundersökningarna som ett ”kringresande teatersällskap” som firar varje erkännande från den av psykofarmaka och av terapin starkt påverkade Quick.

Pelle Svensson hävdar i boken att Thomas Bodström under sin tid som justitieminister försökt förhindra ytterligare prövningar av Quick-målen i syfte att skydda sin kollega Claes Borgström, Quicks tidigare advokat. Han anklagar också Christer van der Kwast för grova tjänstefel.

Tidigare i år anmälde van der Kwast Svensson för grovt förtal. Justitiekansler Anna Skarhed beslutade dock att inte inleda någon förundersökning. På frågan om varför reaktionerna på bokens innehåll inte har varit mer omfattande, svarar Pelle Svensson:

– Jag tror att bokens kontroversiella budskap har medfört att man helt enkelt inte vågat behandla den i mediedebatten. Den har förtigits och osynliggjorts, då man helt enkelt har saknat ett hållbart sätt att bemöta den på.

Boken utkommer i dagarna i pocketform, och Pelle Svensson hoppas därmed att dess budskap skall få större spridning. Han är också övertygad om att Quick, om förundersökningarna återupptas, kommer att beviljas resning i samtliga av de tidigare erkända morden.

– Denna största av våra rättsskandaler måste få ett slut om förtroendet för rättsväsendet skall kunna upprätthållas.

Pelle Svensson lade advokatkarriären på hyllan för drygt tio år sedan, men har sedan något år börjat ta sig an nya fall. Idag arbetar han med ett nytt resningsärende:

– En man stod åtalad och fälldes för våldtäkt endast på grundval av ett sms i den våldtagna kvinnans telefon. Det visade sig dock att detta sms-meddelande aldrig skickats från mannens telefon, utan förmodligen skrivits av kvinnan själv, säger Pelle Svensson.

– I fall som dessa är det av yttersta vikt att resningsinstitutet faktiskt fungerar som den säkerhetsventil som det i praktiken är tänkt att användas som. En rättsordning som tolererar ett orimligt stort antal oskyldigt dömda kan inte godtas.

Text: Marcus Norlin
Bild: Anders Blume
red@dagensjuridik.se

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons