Kommunalägda Öresundskraft har sålt sina aktier i elhandelsbolaget Göta Energi AB till börsnoterade norska Hafslund som därmed blir ägare av hela bolaget. Göta Energi hade i fjol en försäljningsvolym på 1 terawattimme, viket motsvarar en femtedel av Öresundskraftkoncernens samlade elförsäljning.
Försäljningen av Göta Energi är ett led i Öresundskrafts strategi att fokusera på den lokala marknaden samt att frigöra kapital för satsningar på vindkraft, biogas och elfordon. Köpeskillingen är konfidentiell.
Öresundskraft företräddes av advokat Björn Öberg samt jur kand Maria Hanbo och Robert Hammarlund, Advokatfirman Oebergs, medan Hafslund företräddes av ett team lett av Ingvild Huseby.
”Försäljningen är intressant, då den innebär att en stor utländsk aktör nu gör entré på den svenska marknaden, vilket kommer att öka konkurrensen på marknaden ytterligare”, säger Björn Öberg.
Oebergs företräder Öresundskraft vid försäljning av aktier
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
Myndigheten för säkerhet och integritetsskydd sökertvå biträdande enhetschefer
Myndigheten för säkerhet och integritetsskydd
Jurist till Avdelningen för prisreglering och tillsyn på TLV
TLV
Vill du arbeta som advokat på en av Skånes ledande brottmålsbyråer?
Bergdahl & Johansson Advokatbyrå
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare vid överlåtelse av Tergent till Limhamnshus Industri
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Event & nätverk