Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Praktisk rådgivning för medlemmar i samfälligheter



Det blir allt vanligare att fastighetsägare tar över ansvaret för gemensamma anläggningar från kommunen eller andra professionella förvaltare. Det kan röra sig om tillfartsvägar, gårdar, garage, soprum, vatten- och avloppsanläggningar och bryggor.

Boken ”Samfälligheter” är tänkt att användas som handbok av fastighetsägare som är medlemmar i samfälligheter och ge kunskap om lagen om förvaltning av fastigheter och rättstillämpningen på ett lättillgängligt sätt.

Boken redogör för de rättsliga förutsättningarna och för hur de olika frågeställningar som uppkommit hanterats av domstolar och hur förvaltningsfrågor kan lösas.

– I dessa sammanhang är fastighetsägarna oftast lekmän som tillsammans ska komma överens om en förvaltning som följer lagen. De behöver en praktiskt inriktad rådgivning till stöd för de uppgifter de ställs inför, konstaterar författaren Tommy Österberg.

”Samfälligheter” vänder sig framför allt till styrelseledamöter och medlemmar i samfällighetsföreningar, men även fackfolk på lantmäterikontor, kommunkontor och i fastighetsförvaltande bolag har stor användning av att ha tillgång till boken.

Några väsentliga nyheter är inte att vänta inom överskådlig tid, berättar Tommy Österberg.

– Rättsområdet utvecklas ju successivt genom de tvister som förs till domstol. Bokens avsnitt med intressanta rättsfall uppdateras kontinuerligt från domar från domstolarna och hittills har en ny uppdaterad upplaga kommit ut ungefär vartannat år.

Men en nyhet för året är de möjligheter till fastighetsbildning av bland annat lägenheter, kontor och affärsutrymmen i befintliga hus.

– Till exempel ägarlägenhetsfastigheter skapar behov av samfälligheter för att förvalta gemensamma utrymmen i husen, stommar, vatten- och avlopp, värme och trappuppgångar med mera. 

Tommy Österberg konstaterar att de flesta frågeställningar som uppkommer vid förvaltningen har att göra med avvägningen mellan enskilda personers intressen och det mer gemensamma intresset att göra på ett visst sätt.

– Även om lagen medger vissa möjligheter att driva dessa frågor i domstol så är det bästa rådet att försöka komma överens i föreningen och vara öppen för olika åsikter. Det är viktigt att man inte bara stirrar på vad majoriteten i en förening vill utan också är öppen för att förstå och beakta enskilda personers intressen, även om de ibland kan kännas ologiska.

Johanna Haddäng
johanna.haddang@dagensjuridik.se

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons