Hoppa till innehåll
Nyheter

Döms för två fall av medhjälp till mord i Brattås 2005



Genrebild.Foto: Mats Andersson / TT

2005 hittades ett äldre par mördade i Brattås, utanför Härnösand.
Det skulle dröja mer än 21 år innan en man i 45-åldern kom att åtalas för dubbelmordet.
Idag föll domen i Ångermanlands tingsrätt.

Under de många år som gått har ett stort antal personer dna-testats i jakten på en misstänkt mördare. Detta då kriminalteknikerna lyckats säkra dna tillhörande en okänd person.

Men det var först förra året, tack vare den nya lagen om biometrisk analys i brottsutredningar, som kalla fall-utredarna närmade sig en lösning. Med hjälp av dna-baserad släktforskning ansåg man sig kunna knyta en man i 45-årsåldern till platsen. Efter att ha hållit förhör och vidtagit såväl tekniska som forensiska undersökningar fattade åklagaren sitt beslut.

– Efter slutförd förundersökning anser jag det finns tillräckliga skäl för att väcka åtal för två fall av mord och min bedömning är att bevisläget är gott, sade Hanna Flordal i samband med åtalet.

Döms för två fall av medhjälp

Den tilltalade mannen har hela tiden nekat till brott. Han har dock medgett att han befann sig på platsen – av en slump. Han har i rätten också berättat att han såg en kvinna ligga på markan som han trodde var död och släpade henne in i en ladugård av rädsla för att bli misstänkt för brott.

Han har också hanterat hennes handväska i vilken hans DNA också hittades. När det gäller den döde mannen har han vidhållit att han inte vet någonting.

Nu döms mannen för två fall av medhjälp till mord.

I ett pressmeddelande skriver Ångermanlands tingsrätt att ”inget bevis sett för sig självt är sådant att det är styrkt att mannen är gärningsman”.

Den samlade bevisning bedöms dock vara sådan att han ”i vart fall har gjort sig skyldig till medhjälp till mord”. Eftersom de båda offren dödades på samma plats, vid samma tillfälle och på samma sätt är domstolens bedömning att han gjort sig skyldig till två fall av medhjälp till mord.

Påföljden bestäms till 14 års fängelse – den strängaste tidsbestämda påföljd som kunde dömas ut 2005.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons