Hoppa till innehåll
Nyheter

Regeringen: Tillsätt överdirektör vid EBM



Justitieminister Gunnar Strömmer (M). Foto: Magnus Lejhall / TT

Under torsdagen meddelade regeringen att det ska finnas en överdirektör vid Ekobrottsmyndigheten.
Beslutet fattas genom en ändring i myndighetens instruktion och ändringen träder i kraft den 1 januari 2027.

Regeringen beslutade i juli att utse Ola Sjöstrand till ny generaldirektör och chef för Ekobrottsmyndigheten.

Nu meddelar regeringen att en ny tjänst ska inrättas vid myndigheten. Regeringen hänvisar till att ”Ekobrottsmyndigheten har ett komplext och omfattande uppdrag och samtidigt en central roll i arbetet med att förebygga och bekämpa den ekonomiska brottsligheten”.

Myndigheten ska därför förstärkas ytterligare för att ”ges bästa möjliga förutsättningar att öka sin förmåga både när det gäller utredning, lagföring och den proaktiva ekobrottsbekämpningen, men också i det strategiska och operativa samarbetet med andra brottsbekämpande myndigheter”, skriver Regeringen på sin hemsida.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons