Från Delphi biträder Per Berglöf, David Aversten, Rickard Samuelsson och Michael Juhlin (företagsförvärv); Elisabeth Legnerfält, Jenny Craaford (konkurrensrätt-avtal); Jenny Waltré, Emil Dicksved (IT-avtal), Erica Nobel och Daniel Drott (miljörätt).
Amerikanska The Sherwin Williams Company, med huvudkontor i Cleveland, Ohio, är listad som American Fortune 500 Company och tillverkar, distribuerar och säljer laminat och relaterade produkter till återförsäljare och professionella kunder inom industri och handel. Förvärvet innebär att Sherwin Williams förstärker sin position på den globala marknaden och kan utöka servicen till sina kunder.
Becker Acroma, med huvudkontor i Stockholm, är med fler än 900 anställda och en årlig omsättning på ungefär USD 300 miljoner, en av världens största tillverkare av industriell färg, betsning, färg och lacker för trävaror. Bolaget driver nio tillverkande enheter och har ytterligare verksamhet på 32 platser i fler än 20 länder.
Jones Days team leddes av My Linh Vu-Grégoire, Ralf Ek och Philipp von Raven. Jones Day rankas som en av världens ledande advokatfirmor och har sedan år 2000 haft den ledande positionen i Thomson Reuters och Bloombergs rankningar av genomförda fusioner och företagsförvärv världen över.
Transaktionen i sin helhet berör jurisdiktioner i 14 länder över hela världen.