Ratos är ett börsnoterat private equity-bolag vars affärsidé är att investera i, utveckla och avyttra företrädesvis onoterade bolag. Haglöfs är ett av de ledande outdoor-varumärkena i Europa och utvecklar, marknadsför och säljer högkvalitativ utrustning för ett aktivt uteliv och finns idag representerade i 18 länder i Europa samt i Japan.
Baker & McKenzie Advokatbyrå företrädde Ratos i försäljningen med advokat Anders Fast som ansvarig delägare med biträde av advokaterna Emma Seth och Sten Bauer, jur kand Jenny Lundberg , Azalia Moradi samt Caroline Khattar Boström (konkurrensrätt).
Baker & McKenzie Advokatbyrå rådgivare vid Ratos försäljning av Haglöfs
Nyheter från våra partners
Baker McKenzie legal rådgivare i samband med börsnoteringen av Dormy
Baker McKenzie legal rådgivare till Linjemontage vid börsnotering
Lindahl företrädde Trelleborgs Hamn i ny framgång mot Rover Maritime
Lediga jobb
Kvalificerade jurister med intresse för brottsbekämpning
Polismyndigheten
Två jurister inom fastighetsrätt till Ludvig & Co
Ludvig & Co
Process Advokatbyrå söker advokat eller erfaren biträdande jurist med intresse för brottmål och migrationsrätt
Process Advokatbyrå
Pressmeddelanden premium
Sju av tio jurister ser ökat tryck på rättsstaten – AI väcker oro för nästa generation
NAXS to begin publishing spotlights on selected holdings
MacGregor Leads Lashing Innovation with Hippo Fully Automatic Twistlock and Balanced Lashing System
Event & nätverk
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få Tillgång