Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Företag måste ha konkurrensreglerna klara för sig”



– Det är av avgörande betydelse för företagen att ha konkurrensreglerna klara för sig. Överträdelser kan leda till omfattande böter och negativ publicitet, och i vissa länder även fängelsestraff för inblandade individer.  Företagen och dess företrädare måste därför ha en grundläggande uppfattning av vad som är tillåtet och inte tillåtet, och hålla sig kontinuerligt uppdaterade om rättsutvecklingen – och det är där denna bok kommer in i bilden genom att erbjuda just detta på ett lättillgängligt sätt.

Detta berättar författarna till boken ”Svensk konkurrensrätt”, Leif Gustafsson och Jacob, som nyligen kom ut i en tredje upplaga.

Syftet med boken är att på ett så lättillgängligt sätt som möjligt redovisa den svenska konkurrenslagen och dess tillämpning. 

– Leifs omfattande erfarenhet som konkurrensrättsadvokat och mina erfarenheter som specialiserad internationell bolagsjurist kompletterar varandra bra och ger oss möjlighet att tolka konkurrensrätten i ett praktiskt ljus, säger Jacob Westin.

Boken vänder sig till personer, jurister såväl som icke-jurister, med intresse för att lära sig mer om konkurrensrätten.
 
– Dess praktiska och förhoppningsvis lättillgängliga stil bör göra den intressant för till exempel bolagsjurister och andra praktiker som kanske inte redan är konkurrensrättsspecialister.
 
För dem som å andra sidan redan är specialister i ämnet tillför boken vår syn på vissa frågor samt praktiska aspekter som följer av erfarenheter av tillämpning av både den svenska och EU konkurrensrätten inom ett internationellt storbolag.

– En ambition med boken har varit att få den så ”flytande” som möjligt så att den med behållning kan läsas i ett streck men med ett utförligt sakregister och lättillgänglig disposition kan den likväl användas som uppslagsverk.

I samband med att Sverige fick en ny konkurrenslagstiftning 1993 kom den första upplagan av boken ut.

– Vid den tiden fanns ingen praktisk och lättillgänglig handbok i ämnet som inte enbart var avsedd för specialister utan även andra, så som studenter, företagsledare och andra intresserade jurister och icke-jurister. Den nya lagen innebar ett paradigmskifte och ledde till en hel del uppmärksammade ingripanden.

Sedan dess har den svenska konkurrenslagstiftningen kontinuerligt utvecklats, oftast parallellt med EG-rätten som moderniserades kraftigt 2004 vilket föranledde den andra upplagan av boken.
 
– Med den nya svenska konkurrenslagen som trädde i kraft mot slutet av 2008 och en rad nya och uppmärksammande domstolsavgöranden var det dags för den kraftigt uppdaterade och i stora delar omarbetade tredje upplagan.
 
Leif Gustafsson är advokat och verksam vid Baker & McKenzie, medan Jacob Westin är bolagsjurist vid läkemedelsföretaget GlaxoSmithKline i England.

Johanna Haddäng
johanna.haddang@dagensjuridik.se

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons