Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Hovrätt fastställer fängelsestraff för bokförings- och skattebrott



Ladda ner handlingar

Tingsrätten bedömde att de bägge männen uppträtt som faktiska företrädare för ett bolag och därför kunde göras straffrättsligt ansvariga för brottsligheten i fråga.

Männen hade genomfört icke bokförda affärshändelser i bolaget och skulle i vart fall genom oaktsamhet anses ha åsidosatt bolagets bokföringsplikt genom dels underlåta att bokföra affärshändelser, dels underlåta att förvara allt räkenskapsmaterial i bolaget på ett betryggande sätt.

De skulle även dömas för skattebrott genom att ha redovisat moms och arbetsgivaravgifter till felaktigt belopp samt genom att ha underlåtit att lämna skattedeklarationer.

Tingsrätten bestämde påföljden till ett års fängelse. Männen överklagade och yrkade i första hand att åtalet skulle ogillas och i andra hand att påföljden åtminstone skulle sättas ned.

Hovrätten konstaterar, med avseende på skattebrotten, att endast den ena mannen undertecknat deklarationer. Den andre mannen har emellertid, baserat på bland annat hans egna uppgifter, i vart fall varit likgiltig i förhållande till om bolaget lämnat deklarationer avseende moms och arbetsgivaravgifter till Skatteverket eller ej. I övrigt instämmer hovrätten med tingsrättens dom och männens överklaganden avslås.

red@dagensjuridik.se

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons