Regeringsrätten konstaterar att kvinnan haft en mycket hög arbetsbelastning med betydande inslag av psykisk stress, att hon periodvis haft små möjligheter att påverka sin arbetssituation och att trots begäran inte fått avlastning. Vidare konstateras att kvinnan tidigare inte haft psykiska problem och att inget talar för att hon på annat sätt varit särskilt sårbar för stressfaktorer.
Kvinnans arbetsbelastning var mycket hög under hösten 2002. Hon arbetade dubbelt under sex veckor i samband med att hon bytte jobb i februari 2003. I april samma år sjukskrevs kvinnan för trötthet, men i journalanteckningar beskriver hon inte sin arbetssituation som något stort problem. Istället har hon väsentligen hänfört problemen till påfrestningar i privatlivet och till somatiska problem. Anmälan om arbetsskada gjordes först i juni 2005.
Till följd av detta finner Regeringsrätten inte att övervägande skäl talar för att de sjukdomsbesvär som satt ned kvinnans arbetsförmåga har orsakats av faktorer i arbetet. Två regeringsråd är av skiljaktig mening och vill bifalla kvinnans överklagande.