Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Livstids fängelse för avrättningsliknande mord


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

En man döms i tingsrätten till livstids fängelse för bland annat två mord, ett mordförsök samt en grov misshandel. Mannen förnekade ansvar för merparten av gärningarna, men erkände vapenbrott.

Tingsrätten finner emellertid ställt utom rimligt tvivel att mannen genom pistolskott vid två olika tillfällen berövat två andra män livet under avrättningsliknande former. Mannen har även skottskadat en tredje man med livshotande skador som följd, men brottet kom på grund av tillfälliga omständigheter inte att fullbordas.

Domstolen konstaterar att samtliga våldsgärningar i målet föregåtts av noggrann planering samt präglats av förslagenhet och uttalar att drivkraften bakom gärningarna synes ha varit upplevda kränkningar som ligger långt tillbaka i tiden. Rätten konstaterar vidare att det är fråga om upprepade brott av seriekaraktär och understryker att brottsligheten således är av synnerligen farlig art och att omständigheterna i målet i enlighet med förarbetesuttalanden ska bedömas som försvårande. Några förmildrande omständigheter finns enligt rätten inte och domstolen konstaterar att de bägge morden är sådana gärningar att påföljden för var och en av dem för sig hade bestämts till livstids fängelse och konstaterar att detsamma hade gällt mordförsöket för det fall att det fullbordats.

Mannen döms följaktligen till livstids fängelse. Han åläggs även att betala skadestånd till tretton personer med sammanlagt närmare 830 000 kronor.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons