Paret hade börjat bråka på tunnelbanestationen varför kvinnan enligt egen uppgift varit upprörd och ledsen. Hon berättade att hon knuffade ner mannen för att hon inte ville att han skulle kunna gå någonstans.
Tingsrätten konstaterade att det måste vara allmänt känt att det är förenat med fara att befinna sig på ett tunnelbanespår, dels på grund av att det pågick tågtrafik vid tillfället och dels på grund av den strömskena som finns vid spåret. Därtill menade rätten att fallet i sig kunde ha skadat mannen.
Domstolen konstaterade därmed att kvinnan handlat grovt oaktsamt som utsatt mannen för både konkret och beaktansvärd fara varför hon dömdes till villkorlig dom med 160 timmars samhällstjänst. Hovrätten fastställer nu domen.