I slutet av förra året JK-anmäldes en chef på Diskrimineringsombudsmannen, DO, för brott mot efterforskningsförbudet . Chefsåklagare Tora Holst, vid Internationella åklagarkammaren, utreder nu DO-chefen för tryckfrihetsbrott.
– Mannen är inte hörd än, det ska göras inom några veckor och han ska delges misstanke om brott, säger Holst, som i dagsläget inte vill kommentera utredningen ytterligare, till Resumé.
Enligt JK-anmälan, som skedde anonymt, ska DO-chefen ha frågat ut en handläggare på myndigheten om hon läckt ut uppgifter till media. Uppgifter som sedan ledde till en reportageserie om myndigheten i Dagens Nyheter.
DO:s ledning är enligt anmälaren ”väldigt känslig mot det som kan uppfattas som kritik mot myndigheten och dess chefer”.
DO-chefen anser dock att anklagelserna är grundlösa:
– Jag vill inte kommentera detta alls, jag anser inte det finns fog för anklagelserna, säger DO-chefen till Resmué.
Stockholms tingsrätt har förordnat en offentlig försvarare till DO-chefen som ska höras inom några veckor.