Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Handelsbanken påförs inkomst om 71 miljoner


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

Handelsbanken kom, mot bakgrund av en dom från kammarrätten, att få ingående moms om drygt 71 miljoner kronor återbetalad.

Skatteverket ansåg att banken skulle beskattas för återbetalningen, men länsrätten fann efter överklagande att återbetalningen var att likställa med avdrag för ingående skatt och att banken genom återbetalningen hade medgivits avdrag för ingående skatt. Domstolen ansåg vidare att återbetalningen inte omfattades av 15 kap. 1 § inkomstskattelagen och ansåg att det även i övrigt saknades uttryckligt lagstöd för att ta upp beloppet till beskattning.

Kammarrätten konstaterar nu att banken tagit upp återbetalningen som en intäkt vid redovisningen för år 2004 och att bankens redovisning inte strider mot god redovisningssed. Domstolen finner mot denna bakgrund, med hänvisning till RÅ 2010 ref. 95, att det återbetalade beloppet, som tidigare dragits av som kostnad vid inkomsttaxeringen, ska tas upp till beskattning.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons