Hoppa till innehåll
Nyheter

Sverige tappar AI-försprång – användandet långt under snittet



Sverige och Norden halkar efter, både i tillgången till AI-relaterad kompetens och i det dagliga användandet av teknologin.
Det visar rådgivningsföretaget EY:s globala Work Reimagined Survey 2025.
Studien visar även att det mer avancerade och verksamhetsförändrande användandet av AI inte har slagit igenom i Sverige.

I Sverige uppger 60 procent av de anställda att de fått mindre än fyra timmars AI-utbildning, vilket är långt under det globala snittet. Endast 13 procent har fått mer än 40 timmars utbildning. I Norden har drygt hälften, 54 procent, fått mindre än fyra timmar, och omkring 20 procent mer än 40 timmar.

Norden halkar även efter gällande användandet av AI. Globalt uppger nio av tio anställda att de använder AI i någon utsträckning. I Sverige är motsvarande siffra 76 procent. Endast 40 procent använder AI dagligen eller varje vecka – betydligt lägre än det globala snittet på 65 procent.

Sparar i genomsnitt tio timmar per vecka

EY:s studie visar att de som fått mer än 40 timmars utbildning sparar i genomsnitt tio timmar i veckan, jämfört med tre timmar för dem med minimala utbildningsinsatser. Samtidigt är utbildning bara en del av bilden.

Cecilia Althin, partner inom People Consulting på EY. Foto: EY

– Enstaka utbildningar räcker inte längre. För att medarbetare ska kunna följa med i utvecklingen behöver de få möjlighet att tillämpa sina nya färdigheter löpande och fortsätta bygga vidare på dem i vardagen, säger Cecilia Althin, Partner inom People Consulting på EY.

Används bara till grundläggande arbetsuppgifter

Trots en snabb teknikutveckling visar studiens insikter att AI fortfarande framför allt används till relativt grundläggande arbetsuppgifter i många organisationer – såsom sammanfattningar, enklare analyser, informationssökning och textbearbetning.

Det mer avancerade och verksamhetsförändrande användandet – automatisering av komplexa processer, integrering i kärnaffären, datadrivna beslutsstödsystem eller AI-förstärkta arbetsflöden – har ännu inte slagit igenom brett i Sverige och Norden.

– Vi är nära en punkt där AI inte längre är en konkurrensfördel – det är ett existenskrav. När utvecklingen går snabbare än vår förmåga att lära, riskerar vi att stå stilla medan världen rör sig framåt. De företag som tror att en AI -kurs räcker underskattar hur snabbt gapet mellan grundläggande användning och verkligt värdeskapande växer, säger Cecilia Althin.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons