Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Beviljas tillstånd för gevär som funnits i släkten i över 100 år



Foto: Pixabay
Ett hundraårigt innehav av ett visst vapen inom släkten kan i sig grunda ett sådant affektionsvärde som krävs för vapentillstånd för minnesändamål. Sökanden beviljas därför tillstånd att inneha ett igenpluggat hagelgevär som gått i arv i flera generationer. Polismyndigheten beslutade i februari 2025 att avslå en mans ansökan om att inneha ett pluggat hagelgevär för ...

Teckna prenumeration Plus för att läsa vidare

Redan prenumerant?

Se alla våra prenumerationspaket
Dagens Juridik Plus
199
kr mån
Pris inkl moms Vid årsbetalning är kostnaden 1788 kr / år

För dig som vill ha koll på det senaste nyheterna inom juridiken.

  • Plusartiklar
  • Utvalda rättsfallsnyheter
  • Nyhetsbrev
Välj Plus

Välj mellan månadsvis eller årsvis betalning. Ingen bindningstid – prenumerationen löper månadsvis tills den sägs upp. Betala med kort eller faktura.

Rekommenderas för jurister
Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

2 890
kr mån
Pris exklusive moms Vid årsbetalning är kostnaden 34790 kr / år

För jurister och advokater som vill ha analys, praxis, nyhetsbevakning och AI-stöd i ett paket.

  • Allt som ingår i Plus
  • Full tillgång till rättsfallsnyheter
  • Expertkommentarer från ledande jurister
  • AI Legal Assistant – effektiv juridisk research
  • Praxishandböcker
  • Play – utbildning och insikter
Välj Pro
Boka demo

Abonnemanget löper på årsbasis och förlängs automatiskt. Det kan sägas upp inför nästa avtalsperiod. Betala med kort eller faktura.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons

Beviljas tillstånd för gevär som funnits i släkten i över 100 år



Polismyndigheten beslutade i februari 2025 att avslå en mans ansökan om att inneha ett pluggat hagelgevär för minnesändamål. Som skäl för beslutet angav Polismyndigheten att sökanden inte hade lämnat några uppgifter om vapnets affektionsvärde och varför geväret utgjorde ett minnesvapen.

Förvaltningsrätten i Luleå gjorde samma bedömning som Polismyndigheten och avslog överklagandet.

I överklagandet till Kammarrätten i Sundsvall har sökanden anfört att hagelgeväret har funnits i släkten i över hundra år. Han har dessutom flera jaktminnen med det vapnet.

Polismyndigheten anser att överklagandet ska bifallas i aktuell del. Myndigheten har till stöd för detta anfört att ägarens relation till vapnet är avgörande. Att vapnet har varit i släkten i över hundra år räcker inte för att slå fast att det har ett affektionsvärde för klaganden, men utifrån vad klaganden i övrigt har angett om sin relation till geväret står det klart att överklagandet ska bifallas.

Kammarrätten anser i motsats till Polismyndigheten att omständigheten att ett vapen funnits i släkten i över hundra år i sig kan medföra ett affektionsvärde för en arvtagare – om det inte finns omständigheter som talar för en annan bedömning. Dessutom har klaganden egna jaktminnen kopplade till vapnet och det har gjorts obrukbart genom pluggning.

Mot bakgrund av detta anser kammarrätten att överklagandet ska bifallas i denna del.

Fakta i målet

En del av Pro
Informationen är låst Lås upp fakta
Domstol xxxx xxx xx xx xxxxx
Saken xxxx xxxxxxxxx
Målnummer x xxxx-xxx
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons