En markägare och en man som arrenderar jakt i området har polisanmält att bloddränkta madrasser lagts ut i skogen utanför Pajala. Enligt Erik Kummu, vakthavande polisbefäl vid polisen i Norrbotten, riskerar björnar att dö av svält om de får i sig madrassmaterialet.
– Syftet med de bloddränkta madrasserna var att få tag i djur, men om det var just efter björn vet vi inte än, säger Jan-Olov Hjelm, utredningschef vid polisen i östra Norrbotten.
– Jag har aldrig hört talas om att madrasser har använts som lockbete tidigare. Däremot är det vanligt att slaktrester läggs ut som lockbete i skogen.
Polisen från Övertorneå har varit vid platsen för att säkra spår. Den eller de som har lagt ut lockbetet har enligt Kummu tagit sig in i området med en fyrhjuling. Polisen har dock ingen misstänkt i dagsläget.
– Vi har idag ingen misstänkt men den eller de som lagt ut lockbetet är misstänkta för försök till jaktbrott och försök till djurplågeri, säger Hjelm.
Bild: Scanpix