Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Domstol ska pröva utlämning av Bin Ladin-bilder



Judicial Watch begärde dagen efter Usama bin Ladins död  att USA:s försvarsdepartement skulle lämna ut bild- och videomaterialet från operationen.  Organisationen har efter, att ha nekats att ta del av materialet, vänt sig till en domstol i Columbia med en begäran om att Pentagon ska föreläggas att söka efter och ta fram det efterfrågade materialet – samt ersätta organisationen för dess rättegångskostnader.

Organisationens president Tom Fitton säger i en kommentar till stämningsansökan att Judicial Watch inte anser sig ha något annat val än att ta ärendet till domstol:

 

Bildmaterialet har begärts ut av bland andra Fox News, Citizens United och Associated Press. Judicial Watch blir dock först med att ta ärendet till domstol.

Judicial Watch begär i sin stämningsansökan att bilderna ska lämnas ut med stöd av den federala lagen Freedom of Information Act, FOIA, från 1966. Lagen omfattar handlingar som förvaras hos exempelvis departementen och CIA. Vita Huset omfattas enligt ett domstolsavgörande från 2009 inte av lagen.

Bild:Scanpix

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons