Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Calissendorff anklagas för jäv



KPMG anklagar Axel Calissendorff, hovauditör och managing partner på Roschier, för jäv efter en skiljedom från december 2010.

I sin stämningsansökan till Stockholms tingsrätt hävdar KPMG att Calissendorff, som en av skiljemännen i en process om skadestånd för dålig rådgivning, var partisk och medvetet vilseledde bolaget.

Detta med anledning av att Calissendorffs kollegor Henrik Fieber och Claes Lundblad på advokatbyrån Roschier vid skiljeprocessens slutskede hade ett annat uppdrag där KPMG var motpart. Enligt KPMG ska Calissendorff inte ha upplyst parterna i skiljemålet – KPMG och klientföretaget ProfilGruppen – om det nya uppdraget.

KPMG har därför begärt att skiljedomen ska upphävas. KPMG har också stämt Calissendorff för att inte behöva betala de hundratusentals kronor som han fått i ersättning för uppdraget.

Svea hovrätt har nu tillfälligt undanröjt skiljedomen i avvaktan på en slutgiltig dom.

Axel Calissendorff och Claes Lundblad har även anmälts till Advokatsamfundets disciplinnämnd. Nämndens beslut väntas tidigast i slutet av augusti, beroende på dess beslut riskerar nu Calissendorff erinran, varning, böter eller till och med yrkesförbud.

Calissendorff erkänner i ett yttrande till Advokatsamfundet att han har befunnit sig i en jävig situation men hävdar samtidigt att han var ovetande om den. Detta då Claes Lundblad enligt Calissendorff ska ha tagit uppdraget utan hans vetskap.

– När det gäller vårt samtal om KPMG går våra minnesbilder isär, skriver han i en inlaga.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons