Hälften av alla byggföretag anser att kvalificeringskrav vid offentlig upphandling hindrar dem att lämna anbud.
En lika stor andel uppger att de flesta krav och avtalsvillkor inte följs upp under avtalstiden.
– Resultatet blir en offentlig affär som drar till sig oseriösa aktörer medan allt fler seriösa avstår, säger Sanna Wallerstedt, affärs- och entreprenadjurist på Byggföretagen.
Värdet av den offentliga upphandlingen är drygt tusen miljarder kronor vilket motsvarar 18 procent av BNP, enligt Byggföretagen.
En undersökning från Byggföretagen visar att hälften av alla byggföretag anser att kvalificeringskrav vid offentlig upphandling hindrar dem att lämna anbud, trots att de har förmåga att leverera. En lika stor andel är av uppfattningen att de flesta krav och avtalsvillkor inte följs upp under avtalstiden.
– Det är problematiskt att många företag väljer att avstå från att lämna anbud vid offentlig upphandling då krav och avtalsvillkor anses vara otydliga, irrelevanta eller oproportionerliga. Särskilt som kraven inte heller följs upp i tillräcklig utsträckning. Resultatet blir en offentlig affär som drar till sig oseriösa aktörer medan allt fler seriösa avstår. Upphandlande organisationer måste lägga större fokus på kvalitet, inte bara vid utvärdering utan i alla delar av den offentliga upphandlingen, säger Sanna Wallerstedt, affärs- och entreprenadjurist på Byggföretagen.
Klimatkrav och arbetsrättsliga villkor
Byggföretagen anser att det är oroväckande att kvalificeringskrav ofta upplevs oproportionerliga och menar att det begränsar konkurrensen i onödan och får även mer långtgående konsekvenser.
Många företag upplever bland annat att klimatkraven kan vara tydligt utformade men ofta är alltför snäva.
Vidare visar rapporten att 6 av 10 anser att arbetsrättsliga villkor ofta är tydliga och enkla att förstå. Samtidigt uppger mer än hälften att arbetsrättsliga villkor borde följas upp oftare.
Företagen anser att uppföljning borde ske oftare för nästan alla uppföljningsområden.
”Genom att redan under upphandlingen visa en plan för systematisk och löpande uppföljning minskar risken för onormalt låga anbud och osund konkurrens”, skriver Byggföretagen.