17-åringen döms, tillsammans med en 16-årig pojke, vid Örebro tingsrätt för två brandtillbud vid förskolor. Brotten rubricerades som mordbrand och försök till mordbrand.
17-åringen döms också för att ha hotat den åklagare i Örebro som först ledde mordbrandsutredningen.
I ett e-postmeddelande till åklagaren ska 17-åringen bland annat ha skrivit: ”Du har på dig till den 18 juli att lägga ned alla åtal mot de som är misstänkta för bränderna i Vivalla”.
17-åringen ska även ha hotat åklagarens familj. Hotet mot åklagaren ledde till att en annan åklagare, Jonas Almström, fick ta över hela målet.
Pojken döms för mordbrand samt för hot mot tjänsteman och övergrepp i rättssak. Straffet blir ungdomsvård och 100 timmars ungdomstjänst.
Den hotade åklagaren får 15 000 kronor i skadestånd.
17-åringens kompanjon döms till ungdomsvård och 120 timmars ungdomstjänst. En tredje tilltalad frias helt.