Regeringen föreslår att Säkerhetspolisens anslag förstärks med 100 miljoner kronor från och med 2026 i budgetpropositionen för 2026.
Anslaget till Säpo ökar därmed med 52 procent mellan åren 2023 till 2028.
För att stärka Säkerhetspolisens förmåga att reducera allvarliga hot föreslår regeringen att Säkerhetspolisens anslag förstärks med 100 miljoner kronor från och med 2026 i budgetpropositionen för 2026. Det framgår av ett pressmeddelande.
– Vi måste fortsätta agera offensivt för att värna Sveriges säkerhet. Detta
i en tid av ökad osäkerhet, där främmande makt, våldsbejakande extremism och terrorism utgör allvarliga hot mot vårt land. Att regeringen nu föreslår att ytterligare medel tillförs Säkerhetspolisen återspeglar att dessa hot tas på största allvar. Sverige ska ha en säkerhetstjänst som är väl rustad att möta den hotbild som vi möter, säger justitieminister Gunnar Strömmer.
Ökat anslag med 52 procent
Tillsammans med tidigare tillskott som den nuvarande regeringen har föreslagit innebär det här att anslaget totalt sett beräknas öka från 2,1 till 3,2 miljarder kronor mellan åren 2023–2028, vilket är en ökning med 52 procent.
Av pressmeddelandet framgår det att förslaget bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.