Reebok ska återbetala sammanlagt 170 miljoner kronor till amerikanska kunder som köpt företagets EasyTone-skor. Detta efter en överenskommelse med federal Trade Commission, FTC.
I samband med lanseringen av EasyTone-produkterna för två år sedan utlovade Reebok bland annat att användarna skulle få 28 procent mer styrka och fasthet i rumpmuskulaturen jämfört med vanliga promenadskor samt 11 procent mer styrka både i baksidan av låren och vaderna. Något som inte har kunnat bevisas, enligt David Vladeck, chef på FTC.
– Om du ska komma med specifika påståenden, speciellt gällande hälsa, om din produkt så är det bäst att du har tillräcklig dokumentation innan du går ut med påståendena, säger Vladeck enligt Dagens Nyheter.
Trots överenskommelsen med FTC tänker Reebok inte sluta med sina toning-skor.
– Att vi gjort upp med FTC betyder inte att vi håller med dem, säger en representant för Reebok enligt Dagens Nyheter.
Reebok menar istället att de ska ha gått med på uppgörelsen för att undvika en rättslig process.