Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Tingsrätt ogillar åtal för betygsfusk


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

En nu 23-årig man sökte till en lärarutbildning och inkom därefter med slutbetyg från ett vuxengymnasium. Slutbetyget var dock felaktigt och vid en kontroll visade det sig att mannen aldrig läst på skolan.

Därför åtalades 23-åringen för att ha lämnat falska handlingar till Verket för högskoleservice, VHS. Mannen påstod dock att någon annan måste ha skickat in betyget till VHS, antingen i syfte att försöka hjälpa honom eller för att jävlas med honom.

Tingsrätten finner det märkligt att någon annan skulle skicka in ett förfalskat betygsdokument. 23-åringen saknar grundkompetens och har därmed haft motiv till gärningen, påpekar domstolen. Mannens förklaring till att han sökte utbildningen trots bristande grundbehörighet var att han inte trodde att sådan krävdes. Sammanfattningsvis finner domstolen dock det inte att det är ställt utom rimligt tvivel att det är 23-åringen som skickat in betygshandlingen till VHS. Åtalet ogillas därför.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons