På måndagen inleddes rättegången mot det par från Jönköping som åtalats misstänkt för att vid upprepade tillfällen ha våldtagit sina tre döttrar.
– Flickorna är trygga nu, säger deras ombud Anna von Knorring till TT.
I dag är döttrarna fem, åtta och elva år gamla. Det var människor i deras omgivning som slog larm sedan de tyckte att flickorna började bete sig underligt. Barnen ska ha blivit översexualiserade vilket är en vanlig reaktion efter övergrepp.
Enligt Tobias Sunnerfjell, kurator vid Rädda Barnen, är det egentligen fel att tala om sexuella övergrepp.
– Det förutsätter någon form av ömsesidighet. Oftast är det här maktövergrepp och våldsgärningar som tar ett sexualiserat uttryck, säger han till TT.
Det är inte alltid att barn begriper att det de drabbats av är fel, menar Sunnerfjell.
– De små barnen förstår inte att det de drabbas av är fel. Det är ju deras föräldrar som ska älska och skydda dem som gör saker. Det är kanske så här det ska vara?, säger han till TT
– Barnen begriper först senare, fortsätter han.
Att barn tvångsskiljs från sina föräldrar är aldrig bra men ibland finns inga alternativ, anser Sunnerfjell.
– Skyddet av barnen måste gå före, säger han till TT.
Både mamman och pappan nekar till anklagelserna.
FOTO: CLAUDIO BRESCIANI / SCANPIX