Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Bostadsrättsförening ska betala 180 000 för diskriminering



En familj i Malmö har anmält ordföranden i en bostadsrättsförening till Diskrimineringsombudsmannen, DO, för kränkande uttalanden som har samband med familjens etniska tillhörighet.

 Enligt anmälan ska ordföranden under ett årsmöte ha uttalat ”ni andra generationens invandrare vet inte hur det är att bo i bostadsrätt”. Ordföranden ska tidigare även ha trängt sig in i familjens trädgård och skrikit ”ni jävla utlänningar ska härifrån”.

DO har utrett familjens anmälan och gjort bedömningen att bostadsrättföreningen utsatt mamman och dottern i familjen för trakasserier som har samband med deras etniska tillhörighet. 

-Det är en mänsklig rättighet att ha tillgång till en trygg bostad, och en förutsättning för att kunna delta i samhället på lika villkor. Att bli utsatt för trakasserier i sitt boende är därför en allvarlig kränkning, säger John Stauffer, utredare på DO i ett pressmeddelande.

DO beslutade att stämma föreningen i domstol men erbjöd först den att ingå en förlikning för att lösa tvisten.

DO och bostadsrättsföreningen har nu träffat en överenskommelse som innebär att familjen får en ursäkt samt 90 000 kronor vardera till mamman och dottern.

-Det är glädjande att föreningen tar ansvar för det som hänt och ber den drabbade familjen om ursäkt, säger Stauffer.

 

 

 

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix 

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons