Nivån av skjutningar är nio gånger så hög i områden med störst social utsatthet.
Det konstaterar Brottsförebyggande rådet i en färsk rapport.
Brottsförebyggande rådet har undersökt var i landet som skjutningar och sprängningar sker.
Studien visar att en stor andel av alla skjutningar och sprängningar inträffar i en liten del av alla områden. 75 procent av alla skjutningar under åren 2018-2023 inträffade i 13 procent av de områden som ingått i studien. I samma områden inträffade knappt hälften av alla sprängningar under åren 2020-2023.
Nivån av skjutningar är nio gånger så hög i områden med störst social utsatthet, medan nivån av sprängningar i samma områden är omkring sex gånger så hög.
”Förekomsten av skjutningar och sprängningar är även relaterad till sociala och fysiska ordningsstörningar. I relation till folkmängden sker mer än sju gånger fler skjutningar och sprängningar i områden där de boende upplever störst problem med sociala ordningsstörningar, exempelvis öppen narkotikahandel, gäng som uppehåller sig eller någon som bråkar eller stör, jämfört med områdena med minst problem”, skriver Brå i ett pressmeddelande.