Livsmedelsverket har tidigare beslutat att registrera ansökan om skyddad geografisk beteckning för ”Filmjölk” hos EU-kommissionen. Förvaltningsrätten i Uppsala upphäver nu beslutet.
Föreningen Sveriges Gårdsmejerister ansökte hos Livsmedelsverket om att registrera filmjölk som en skyddad geografisk beteckning enligt EU:s regler på området. Livsmedelsverket biföll föreningens ansökan.
LRF Mjölk, som företräder de stora mejeriföretagen i Sverige, överklagade och ville att beslutet ska upphävas. Man framförde bland annat att filmjölk inte är ett namn för en produkt med särskilda egenskaper, utan utgör ett brett sortiment av olika produkter som är under ständig produktutveckling.
Sveriges Gårdsmejerister höll fast vid sin ansökan vid domstolen, medan Livsmedelsverket ändrat sig och medgivit att upphäva beslutet.
En generisk term som inte kan registreras
Förvaltningsrätten upphäver beslutet med motiveringen att filmjölk, utifrån hur ansökan och produktspecifikationen är utformad, får anses vara en generisk term som inte kan registreras. Övriga krav för registrering, som bland annat en tydlig geografisk koppling till Sverige, bedöms dock uppfyllda.
– Domstolen har tagit intryck av hur filmjölk produceras och marknadsförs i dag. Som ansökan är skriven skulle enbart naturell filmjölk få behålla det fullständiga namnet, medan exempelvis smaksatta varianter, laktosfri filmjölk eller lättfil skulle falla utanför. Filmjölk får därför anses vara en generisk term som beskriver en vidare krets av produkter än den som ansökan medger, säger Anna Maria Åslund Nilsson, lagman och ansvarig juristdomare för målet, i ett pressmeddelande.