Hoppa till innehåll
Nyheter

Juristnätverk fick exklusiv föreläsning av Saabs chefsjurist



Nätverksträff för chefsjurister och bolagsjurister i Blendow Groups lokaler i Stockholm. Annika Bäremo, chefsjurist på Saab. Foto: Eric Tagesson

Det var en fängslad grupp chefsjurister och bolagsjurister som lyssnade till Saabs chefsjurist, Annika Bäremo, när Blendow Groups nätverk för chefs- och bolagsjurister samlades för premiärträff.
– Inspirerande, var en av deltagarnas reaktion direkt efter föreläsningen.

Onsdagen den 21 maj bjöds medlemmarna i Blendow Groups nätverk för chefs- och bolagsjurister in till en eftermiddag fylld av inspiration, idéutbyte och givande diskussioner.

Nätverksträff för chefsjurister och bolagsjurister i Blendow Groups lokaler i Stockholm. Annika Bäremo, chefsjurist på Saab. Foto: Eric Tagesson

På schemat stod först en inspirerande gästföreläsning av försvars- och säkerhetsföretaget Saabs chefsjurist Annika Bäremo.

Under en dryg timmes fängslande föreläsning berättade hon om alltifrån första mötet med Marcus Wallenberg till vad hon tagit med sig till sin position som chefsjurist från sina förebilder i karriären – och vilka utmaningar hon står inför som chefsjurist på ett av världens ledande försvars- och säkerhetsföretag.

En eftermiddag fylld av insiktsfulla samtal

När Annika Bäremo rivit ned salens applåder för sin föreläsning var det dags för fikapaus – innan det var dags för breakout-sessions. Indelade i mindre grupper, modererade av Joakim Karlsson, diskuterade nätverkets chefs- och bolagsjurister det tema Annika Bäremo pratat om.

Nätverksträff för chefsjurister och bolagsjurister i Blendow Groups lokaler i Stockholm. Annika Bäremo, chefsjurist på Saab. Foto: Eric Tagesson

Efter en dryg timmes diskussioner samlades juristerna för att i storgrupp diskutera vad de kommit fram till under sina break- out sessions.

Sedan följde mingel med snittar och bubbel.

Nätverksträffen var en succé – en eftermiddag fylld av insiktsfulla samtal, strategiska perspektiv och nya värdefulla kontaktytor. När omvärlden är oroligare än på länge är behovet av att dela erfarenheter med sina kollegor värdefullare än någonsin.

Vill du vara en del av ett exklusivt nätverk för chefs- och bolagsjurister som vill mer? Anmäl ditt intresse idag!

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons