Skatteverket fastställde skönsmässigt resultaten för en näringsverksamhet för beskattningsåret 2005 till 140 000 kronor och mervärdesskatt att betala till knappt 240 000 kronor.
För beskattningsåret 2006 uppskattades resultatet till 210 000 kronor och mervärdesskatt att betala till knappt 330 000 kronor.
Besluten föranleddes av att bolagets redovisning efter SKV:s revision uppvisat stora brister eller saknats helt. En företrädare för bolaget hävdade istället att mervärdesskatten skulle fastställas i enlighet med avlämnade skattedeklarationer.
Förvaltningsrätten fann att SKV endast tagit hänsyn till de insättningar och utbetalningar som gjorts och bortsett från andra deklarerade belopp. Rätten ansåg mot denna bakgrund och med hänsyn till rättssäkerhetsskäl att momsen skulle beräknas till ett betydligt lägre belopp.
Den sattes därför ned till 100 000 kronor för vardera av de två åren. Kammarrätten anser dock inte att de av SKV skönsmässigt beräknade beloppen kan anses för högt beräknade. På denna grund fastställs nu Skatteverkets omprövningsbeslut.