Hoppa till innehåll
Nyheter

Populära arbetsgivaren får ny VD



Genrebild. Foto: Martina Holmberg / TT

Familjens Jurist har en ny VD.
Håkan Eriksson har erfarenhet från Plantagen, Granngården och Fonus, där han mellan 2016 och 2021 var chef för begravningsverksamheten.
Nu ska han leda studentfavoriten in i framtiden.
Det är med både ödmjukhet och stor entusiasm som jag går in i rollen, säger han i ett pressmeddelande.

Nyligen stod det klart att Familjens Jurist rankades som den näst populäraste arbetsgivaren bland juriststudenter i Dagens Juridiks Studentbarometer.

Nu meddelar byrån att man får en ny VD: Håkan Eriksson.

Han kommer med ledarerfarenhet från Plantagen, Granngården och Fonus, där han mellan 2016 och 2021 var chef för begravningsverksamheten.

Enligt byrån markerar rekryteringen av Eriksson ”ett betydande steg framåt i Familjens Jurists strävan att utveckla kunderbjudandet och leda juridiken in i en ny era av digitalisering och utveckling för att göra juridiken tillgänglig för fler människor”.

– Det är med både ödmjukhet och stor entusiasm som jag går in i rollen som vd för Familjens Jurist. Jag ser fram emot att tillsammans med alla engagerade medarbetare fortsätta att förnya och stärka vår verksamhet och vårt erbjudande, för att skapa långsiktigt värde för våra kunder. Det känns meningsfullt att få bidra till vårt viktiga uppdrag att demokratisera juridiken och göra den mer tillgänglig för fler kunder, säger Håkan Eriksson i pressmeddelandet.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons