Organisationen har verkat för att stödja demokratisk utveckling och mänskliga rättigheter i över 30 år.
På tisdagen tog Aryeh Neier emot utmärkelsen vid en ceremoni i Advokatsamfundets lokaler i Stockholm. Utmärkelsen överlämnades av Anne Ramberg, som framhöll pristagarnas roll som ”globala ledare i arbetet för att göra regeringar öppna och ansvarsskyldiga gentemot medborgarna”. Läs hela talet på Advokatsamfundets hemsida.
– I alla världens hörn i dag märker man den inverkan och den framgång som Open Society har haft på kort tid, och det beror på det ledarskap som George Soros, och i synnerhet Aryeh Neier som chefstjänsteman, har utövat, sade International Bar Assocations executive director Mark Ellis i sitt anförande, enligt Advokatsamfundet.
Stockholm Human Rights Award delas ut av IBA, ILAC och Sveriges advokatsamfund för banbrytande insatser för att främja rättsstatens principer och mänskliga rättigheter.
Bild: Manuel Balce Ceneta / Scanpix