Förundersökningen om övergrepp i rättssak har återupptagits kopplat till Lundin-målet.
Tv4:s Kalla Fakta har gjort det som svenska myndigheter inte tidigare gjort – talat med de som anklagas för att ligga bakom morden och övergreppen.
Ungefär ett och ett halvt år har gått av huvudförhandlingen mot Ian Lundin, Alexandre Schneiter och Orrön Energy – och drygt ett år kvarstår till slutet av april 2026. Målet rör medhjälp till grovt folkrättsbrott i Sydsudan mellan åren 1999-2003. Det handlar om en utredning som har omnämnts som den största i svensk historia.
Under torsdagen sänder Tv4:s Kalla fakta ett program om misstänkta hot, misshandel, mord och våldtäkter som målsäganden och vittnen ska blivit utsatta för, enligt Kalla Fakta.
Uppgifterna kom till programmets journalister i ett krypterat mejl med drygt 100 sidor. En sammanställning av inrapporterade försök att stoppa personer att vittna i den pågående rättegången mot Lundin-topparna i Stockholms tingsrätt.
Första avsnittet av två inleds med en inspelad röst upp som säger ”Till dem som åkte till Sverige för att vittna i Lundinrättegången: Vi kommer att döda er, en efter en”.
Percy Bratt, en av målsägandebiträdena i målet, intervjuas i programmet och uppger att vittnena och målsägandena utgör en central och avgörande bevisning – utan dem skulle en rättegång aldrig äga rum.
Före detta vide åklagaren Thomas Ahlstrand delgav Lundin-topparna misstankar om grovt anstiftan till övergrepp i rättssak redan 2019 men misstankarna lades sedermera ned 2023. Han kunde inte finna en hållbar koppling mellan bolaget, företrädarna och de brottsliga gärningarna.
Han konstaterar dock att det är uppenbart att målsägandena har utsatts för påtryckningar men de som gör denna påverkan är landsmän eller andra personer från de angränsande länderna.
Åklagaren har dock aldrig förhört någon av de misstänka männen. Han har gjort bedömningen att det inte är troligt att dessa kommer medge att de fått pengar av Lundin-bolaget för att utöva dessa påtryckningar.
Målsägande berättar
Kalla Fakta intervjuar även en av de målsäganden som vittnar om en attackhelikopter som besköt byn där han och hans familj bodde när han var liten. Hans mamma och syskon dog under beskjutningarna. Han klarade sig genom hans mammas beskydd. I dag håller han sig gömd i ett europeiskt land på grund av den hotbild som finns mot honom. Detta började genom att han blev erbjuden ett tjockt kuvert med pengar 2017 mot att han inte skulle vittna. Han tackade nej till erbjudandet och skrev istället ut på sociala medier att Lundin och dess företrädare måste ställas inför rätta. Dagen efter kidnappades hans halvsyskon, en av tre dödades medan de andra två lyckades fly.
Kalla Fakta intervjuar även en av Lundin-bolagets tidigare anställda. Han har inför rättegången i Stockholms tingsrätt blivit kontaktad av sin tidigare chef som bett honom att hjälpa till på Lundin-bolagets sida. Han fick två bilder på personer som varit i Stockholm och förhörts av svensk polis, som åklagarens vittnen. Hans uppdrag blev att ta reda på var dessa befann sig, men istället ringer han upp dem och varnade dem.
Kalla Fakta talar även med ett annat av åklagarnas vittne som tidigare uppvaktats av Lundin-sidan. Han berättar under intervjun att han kände att mötet med representanten från Lundin-bolaget kändes hotfull och att han efter mötet flydde landet. Kvar var dock hans hustru och hans barn. De blev uppsökta och hustrun utsattes för övergrepp av fyra män.
Intervju med förövarna
I avsnitt två beger sig Kalla Fakta till Sydsudan för att träffa de utpekade förövarna för att ta reda på om de har arbetat på Lundin-bolagets uppdrag.
Flest hot och våld har rapporterats in under 2017 och 2018. Under denna period hade Lundin-bolaget två brittiska konsulter på plats i Sydsudan för att finna personer som kan vittna till Lundin-bolagets fördel och för att kartlägga de som ska vittna emot.
På plats i Sydsudan intervjuas en av dem som uppges ha arbetat för Lundin-bolaget under denna tidsperiod. När han blir konfronterad med anklagelserna om att han ska ha beordrat övergreppet mot ett vittnes hustru reser han på sig och förnekar bestämt vad han påståtts ha gjort. Han ifrågasätter om det finns något bevis. Han bekräftar dock att han haft kontakt med Lundin-bolagets konsulter under denna period liksom med Lundin-bolagets tidigare säkerhetschef som främst anklagas ligga bakom trakasserierna, hoten, morden och övergreppen.
Han uppger att han vid mötet fick titta på bilder för att identifiera vittnen och försöka finna dem, även i andra länder, och föra personerna till Lundin-bolagets konsulter och säkerhetschefen.
Andra metoder – döda dem
Om de inte ställde sig på Lundin-bolagets sida användes andra metoder – ”De kan döda dem”. Han har aldrig hört någon säga detta men har sett det själv uppger han i intervjun.
Detta hände med en man som vägrade vittna. Hans bror berättar i en intervju hur en bil körde på brodern framför ögonen på honom och därefter kom en annan bil i hög fart och körde över honom igen.
I ytterligare en intervju påstår en man att han fått uppdraget av finna åklagarens vittnen för att de sedan ska dödas.
”Och om vi hittar dem så skulle han kunna döda dem. Och om vi dödar dem, så finns det inget rättsfall. Han skyddar regeringen och Lundinbolaget för att han får pengar av dem”.
Kalla Fakta får slutligen kontakt med den anklagade mannen som bekräftar att han varit anställd av Lundin-bolaget 2017 och 2018 med uppdraget att vittna och hjälpa till med utredningen och allt annat som hade koppling till situationen i Sydsudan.
Han uppger att han föreslagit att istället för att bara vänta in vittnen så skulle de leta upp motpartens vittnen. Han hänvisar till att allt organiserades av de brittiska konsulterna.
Han bekräftar att han försökt få två av åklagarnas vittnen att byta sida. Han förnekar dock att han ska ha varit inblandad i bland annat mord. Sex vittnen dog av naturliga orsaker, uppger han.
Förundersökningen om övergrepp i rättssak har återupptagits.