Hoppa till innehåll
Nyheter

Så ska kriminella hindras från att äga domstolar



Centrala Södertälje. Foto: Fredrik Sandberg / TT

Domstolsverket, Kriminalvården och Polisen vill ges möjligheten att korrigera ett riskfyllt ägarförhållande genom att själva köpa fastigheten som fått ett riskfyllt ägande för att sedan sälja den vidare till en ”säker” fastighetsägare.
Det framgår av en rapport som tagits fram på uppdrag av regeringen.
– Det har visat sig att de verktyg som nu står till buds för att komma ur riskfyllda hyresförhållanden inte är tillräckliga, säger Domstolsverkets fastighetsdirektör Harald Pleijel i ett pressmeddelande.

I början av förra året kunde Dagens Nyheter rapportera att Södertälje tingsrätts lokaler ägdes av en koncern med direkta kopplingar till en person i det så kallade Södertäljenätverket.

Avslöjandet fick stor uppmärksamhet och senare samma år beslutade regeringen att ge Domstolsverket, Polisen och Kriminalvården i uppdrag att identifiera säkerhetsrisker kopplade till ägar- och hyresförhållanden samt utarbeta gemensamma metoder för att, inom ramen för gällande regelverk, minimera sådana.

Myndigheterna fick också i uppdrag att lämna förslag på vilka åtgärder som kan vidtas för att ytterligare minska denna typ av säkerhetsrisker.

– Vi ser i dag hur kriminella nätverk infiltrerar och utövar påtryckningar mot statliga och kommunala verksamheter, sade justitieminister Gunnar Strömmer (M) i samband med att uppdraget lämnades till myndigheterna.

”Inte tillräckliga verktyg till buds”

I en färsk rapport konstaterar myndigheterna nu att riskerna kopplade till hyrande av verksamhetslokaler främst rör ägarförändringar under den tid som myndigheterna sitter fast i ett hyresavtal.

Att begränsa ägarens rättigheter är dock svårt eftersom avtalet bygger på frivillighet och överlåtelser är en naturlig del av marknaden.

Myndigheterna vill därför ges möjligheten att själva köpa fastigheter som fått ett riskfyllt ägande för att sedan sälja dessa vidare till en ”säker” fastighetsägare.

I rapporten föreslås också att ett system för kontroll av ägarförhållanden skapas med förvärvstillstånd och statlig förköpsrätt som instrument. Det bör även övervägas om vissa samhällskritiska fastigheter ska ägas permanent av staten.

– Det har visat sig att de verktyg som nu står till buds för att komma ur riskfyllda hyresförhållanden inte är tillräckliga. Med de förslag som nu framförs i utredningen till regeringen anser vi att vi skulle få den handlingsfrihet som krävs för att intentionen i utredningsdirektivet ska uppfyllas säger Domstolsverkets fastighetsdirektör Harald Pleijel i ett pressmeddelande.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons