Hoppa till innehåll
Nyheter

Samlad översyn av hemliga tvångsmedel ska göras



Den särskilda utredaren Gunnel Lindberg och justitieminister Gunnar Strömmer (M). Foto: Christine Olsson / TT

Regeringen ger en utredare i uppdrag att göra en samlad översyn av reglerna om hemliga och preventiva tvångsmedel.
Det meddelar regeringsföreträdare och Sverigedemokraterna under torsdagsmorgonen.

Det har under en tid efterfrågats en översyn av reglerna om hemliga tvångsmedel i ljuset av de nya möjligheter som lagstiftarna gett de brottsbekämpande myndigheterna.

I januari förra året skrev Lagrådet att det ”snarast bör göras en samlad översyn av samtliga bestämmelser om hemliga tvångsmedel” då den lagstiftningsteknik som använts gjort att systematiken blivit svåröverskådlig och i vissa fall kan ifrågasättas.

Nu väljer regeringen alltså att tillsätta en sådan utredning. Den ska ledas av Gunnel Lindberg, ordförande i Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden, och ska presenteras i maj 2026.

Lindberg ska bland annat titta på om regleringen är enhetlig, tydlig och lätt att tillämpa.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons