Hoppa till innehåll
Nyheter

Shein utreds av EU – kritiker efterlyser fler åtgärder



Appar på mobilen från e-handelsföretaget Temu och klädföretaget Shein. Foto: Jessica Gow / TT /

Under onsdagen meddelade EU-kommissionen att en utredning har inletts av den kinesiska e-handelsjätten Shein.
I höstas fick Temu hård kritik av EU:s konsumentskyddsnätverk för sin marknadsföring som strider mot EU-rätten.
Nu välkomnar Svensk Handel att EU adresserar problemen med Temu och Shein men efterlyser fler konkreta åtgärder.
– Det europeiska självskadebeteendet måste upphöra, säger Martin Kits, chef för Näringspolitik och Opinionsbildning på Svensk Handel.

Nu välkomnar Svensk Handel Konsumentverket och EU adresserar problemen med Temu och Shein.

– Varje dag som den illojala konkurrensen tillåts pågå hotas inte bara svenska företag och jobb, utan även den gröna omställningen. Det här är en fråga som kräver ett snabbt och resolut agerande. Att tillåta att kinesiska e-handelsföretag slår ut svenska handelsföretag på detta vis är ett hårt slag mot en bransch som redan befinner sig i ett mycket utsatt läge, säger Martin Kits, chef för Näringspolitik och Opinionsbildning.

Importerade varor

I en rapport som kom på onsdagen slår kommissionen fast att allt fler skadliga produkter kommer in till EU och att den stora mängd av importerade varor hotar europeiska konsumenters rättigheter och säkerhet.

Medlemsländerna uppmanas att driva på för att slopa tullundantaget på 150 euro och i stället införa en avgift för hanteringen och därigenom bättre kunna kontrollera inflödet av skadliga varor.

– Det är välkommet att kommissionen tydliggör den enorma problembild som finns. Att slopa tullfriheten är ett steg i rätt riktning men det är inte en lösning. Ska vi nå konkurrens på lika villkor måste Temu ta ansvar för varorna de säljer till EU, innan de sätts på marknaden. Så är det inte idag, säger Martin Kits.

En ny rapport från Svensk Handel visar att företagens kostnader för att leva upp till EU:s lagar och regler innebär generella prisökningar på 40 procent. Kostnader som onlinegiganterna slipper.  

Konsumentskyddsmyndigheternas granskning

Svenska Konsumentverket och EU-kommissionen meddelade under onsdagen att en utredning av Shein inletts. Sedan tidigare granskas även Temu. Konsumentskyddsmyndigheterna ska utreda om Shein lever upp till de skyldigheter och förbud som följer av flera EU-direktiv.

Det rör sig exempelvis om Direktivet om otillbörliga affärsmetoder som bland annat innebär att företag måste förse konsumenter med transparent och korrekt information, samt säkerställa att konsumenter inte vilseleds.

Det handlar även om Konsumenträttdirektivet som ytterligare specificerar vad för slags information som företag ska ge konsumenter vid köp online.

Man ska även se till att Shein lever upp till Direktivet om oskäliga avtalsvillkor som förbjuder företag att tillämpa allmänna villkor som medför en betydande obalans mellan parterna till nackdel för konsumenten.

Även Prisindikationsdirektivet som reglerar hur företag ska presentera priser och annonsera prisreduktioner (rea) ska kontrolleras.

Konsumentverket och EU ska även kontrollera att Shein följer E-Handelsdirektivet som ställer upp generella krav för e-handel gällande bland annat transparens, annonser och digitala kontrakt.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons