Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Allt fler intagna utbildar sig



Förra året deltog cirka 30 procent av landets intagna i Kriminalvårdsanstalt i någon form av utbildning. Totalt utfärdades 2 045 betyg fördelat på 1 212 intagna, vilket är en fördubbling jämfört med 2007.

– Det är glädjande att se det här intresset för utbildning under anstaltstiden och att allt fler når betyg, säger Lena Axelsson, nationellt ansvarig för Kriminalvårdens lärcentrum. 

I höstas genomförde Skolinspektionen en granskning av Lärcentrums verksamhet i Kriminalvårdens alla sex regioner. Hittills har fyra av sex rapporter presenterats som alla visar på liknande brister i regionerna. 

Kritik som riktas mot Kriminalvården är bland annat att betyg inte alltid utfärdas av den studerandes rektor och att individuella studieplaner inte följer förordningen för kommunal vuxenutbildning.

– Att olika rektorer kan utfärda en intagens betyg hänger ihop med att de intagna studerar på distans. Vad gäller de individuella studieplanerna pågår arbete för att varje plan ska ha start- och slutdatum, förklarar Axelsson i ett pressmeddelande. 

Andra brister som lyfts fram i rapporterna är bland annat stödet till studerande med svårigheter och stödet till distansstuderande men också vad som ingår i de olika lärarrollerna.

Senast den 15 augusti ska Lärcentrum redovisa till Skolinspektionen vilka åtgärder som vidtagits eller planerats.

Lärcentrum är en nationell vuxenutbildningsorganisation inom Kriminalvården som erbjuder kurser för de intagna på grundläggande- och gymnasial nivå. I samarbete med Arbetsförmedlingen ges också yrkesinriktade utbildningar. Det finns även i viss mån möjlighet att studera på högskolenivå, på distans mot lärosätena.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons