Hoppa till innehåll
Nyheter

Skjutningarna minskar – för andra året i rad



En bukett placerad vid ett parkeringshus i Norrköping, där en 20-åring sköts till döds i december 2024. Foto: Anders Wiklund / TT

Skjutvapenvåldet i Sverige minskar för andra året i rad, visar Polismyndighetens statistik för 2024.
Totalt 270 skjutningar genomfördes, närmare 30 procent mindre än året innan.
Antalet skadade i skjutningar nästan halverades.

Statistiken visar 270 skjutningar i Sverige under 2024. Motsvarande siffra året dessförinnan var 368 skjutningar.

44 personer dog i skjutningar under 2024. Det går att jämföra med 54 avlidna 2023.

Antalet skadade var 57 personer, vilket var en minskning med närmare hälften jämfört med föregående år. 

– Vår bedömning är att minskningen beror på vår ökade förmåga att förhindra och avvärja våldsdåd, säger Johan Olsson, chef för polisens nationella operativa avdelning, Noa, i ett pressmeddelande.

Färre anhöriga och utomstående dödades

Det skedde även en minskning av antalet anhöriga och utomstående som skadades eller dödades av skjutvapenvåld eller sprängningar jämfört med 2023.

De personer som är misstänkta i skjutningar där personer dödats eller skadades har blivit yngre över tid. Andelen misstänkta i dessa fall som är under 18 år har mer än fördubblats sedan 2019.

Av de som misstänktes i dessa skjutningar var omkring en fjärdedel under 18 år förra året. Misstänkta under 15 år ökade också under 2024, men är fortfarande ovanligt enligt polisen.

För skjutningar med dödlig utgång under 2024 var runt en tredjedel av de misstänkta under 18 år och ett tiotal under 15 år.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons