Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Vapentillstånd återkallas efter misshandelsdom


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

Mannen ska ha utdelat ett slag mot en person med en glaslykta. Offret fick relativt allvarliga skador till följd. Förvaltningsrätten ansåg att mannen, trots misshandelsbrottet, uppfyllde de höga lämplighetskrav som ställs på en vapeninnehavare.

Kammarrätten däremot konstaterar att en förutsättning för att inneha vapen bör, enligt Rikspolisstyrelsens föreskrifter, vara att personen är pålitlig, omdömesgill och laglydig.

Rätten finner att det förvisso krävs starkare skäl att återkalla ett tillstånd än att avslå en vapenansökan. Men den typ av misshandel som mannen gjort sig skyldig till, sammantaget med övriga omständigheter, har dock medfört att skäl för att återkalla tillståndet föreligger.

Kammarrätten upphäver därför nu förvaltningsrättens avgörande i vilken mannens talan bifölls.  

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons