Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Företrädaransvar ger skatteskuld på tio miljoner kronor


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

Genom Skatteverkets utredning framkom bland annat att mannen hade rätt att agera självständigt för bolagets räkning samt att han hade lånat ut pengar till bolaget och sannolikt fått stora summor utbetalda till sig själv svart.

Skatteverket ansåg att han var faktisk företrädare för bolaget med ansvar att bland annat tillse att redovisning och betalning av lagenliga skatter skedde på ett korrekt sätt.

Mannen bestred företrädaransvar och anförde att han inte hade ett sådant inflytande i bolaget att han kunnat bestämma över den ekonomiska förvaltningen.

Förvaltningsrätten fann att Skatteverket inte gjort detta förhållande sannolikt och grund för att påföra honom bolagets skatteskuld förelåg därmed inte.

Kammarrätten anser dock att mannen haft en sådan maktposition och ett sådant ekonomiskt intresse i bolagets verksamhet som krävs för att ålägga honom betalningsskyldighet så som faktisk företrädare av bolaget. Mannen förpliktas därför nu att solidariskt med bolaget betala den uppkomna skatteskulden.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons