Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

HD prövar om fastighetsägare har klagorätt rörande 83 vindkraftverk


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

Taggen Vindpark AB är ett bolag som önskar bygga en stor vindkraftpark till havs i Hanöbukten på gränsen mellan Blekinge och Skåne, cirka tolv kilometer utanför Åhuskusten. Bolaget har ansökt om tillstånd att få uppföra 83 vindkraftverk som är 170 meter höga.

Mark- och miljödomstolen beslutade i juni 2011 att bifalla bolagets ansökan. Föreningen för Åhuskustens bevarande, Skånes Ornitologiska förening samt 32 privatpersoner överklagade domen men Mark- och miljööverdomstolen, MÖD, avvisade samtliga överklaganden förutom Skånes Ornitologiska förenings.

De 32 privatpersonerna ägde fastigheter utmed eller nära den aktuella kusten men MÖD menade att avståndet till de planerade vindkraftverken var så långt att klagorätt inte kunde anses föreligga. Föreningen Åhuskustens bevarande hade inte bedrivit verksamhet under minst tre år och hade inte heller minst 100 medlemmar varför föreningen inte heller hade klagorätt. Beträffande Skånes Ornitologiska förenings överklagande fann MÖD inte skäl att meddelade prövningstillstånd.

Föreningarna och privatpersonerna överklagade och Högsta domstolen meddelar nu prövningstillstånd i frågan om klagorätt och förklarar frågan om prövningstillstånd vilande.

FOTO: MICHAEL DARDEN

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons