Hoppa till innehåll
Nyheter

Zlatan förlorar hyrestvisten



Helena Seger, Zlatan Ibrahimovics sambo, i Stockholms tingsrätt där huvudförhandlingen i hyrestvisten ägde rum. Foto: Anders Wiklund / TT
Ladda ner handlingar

Zlatan Ibrahimovic går förlorande ur tvisten med en hyresgäst på Östermalm.
Stockholms tingsrätt konstaterar att hyresgästen har samma rätt i förhållande till Zlatan och Helena Seger som han skulle haft om de upplåtit hyresrätten direkt till honom.

Det var i slutet av oktober som den segdragna hyrestvisten mellan paret Ibrahimovic/Seger och en hyresgäst avhandlades i Stockholms tingsrätt.

Tvisten har i korthet handlat om en hyresgäst, som hyrt en lägenhet i parets fastighet på Östermalm, ska tvingas lämna eller om hen har rätt att bo kvar med samma rättigheter som en förstahandshyresgäst. 

Hyresgästen har hänvisat till HD-praxis och hävdat att han betalat överhyra för lägenheten som han påstått ingått i ett bulvanupplägg som syftat till att gynna fastighetsägaren.

Domstolen: Hyresgästen har rätt

Nu står det klart att hyresgästen går vinnande ur tvisten.

Stockholms tingsrätt konstaterar att hyresgästen har samma rätt i förhållande till Zlatan och Helena Seger som han skulle haft om de upplåtit hyresrätten direkt till honom.

I domen skriver tingsrätten att den sammantagna bedömningen är att ”det kan antas att rättsförhållandet har utnyttjats för att kringgå bestämmelser i hyreslagstiftningen som är till förmån för N.N”. Vid sådant förhållande har hyresgästen samma rätt i förhållande till Zlatan och Helena Seger som om de hade upplåtit hyresrätten direkt till honom.

Utgången i målet innebär att Ibrahimovic/Seger måste betala för hyresgästens rättegångskostnader, vilka uppgår till 367 000.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons