Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Elgiganten vinner delseger mot Media Markt i Marknadsdomstolen



Ladda ner handlingar

 

I december 2009 meddelade Marknadsdomstolen en dom mellan hemelektronikkedjan Media Markt och konkurrenten Elgiganten där Elgiganten, vid vite om två miljoner kronor, förbjöds påstå att bolaget var ”Norra Europas största elektronik- och vitvarukedja”.

I juni 2011 förpliktigade tingsrätten Elgiganten att betala vitet men hovrätten beslutade i februari 2012 att återförvisa målet till tingsrätten. Eftersom ägarna till Media Markt, Media-Saturn, överklagade har domen ännu inte vunnit laga kraft.

Media-Saturn har nu yrkat att Elgiganten vid löpande vite om en miljon kronor ska förbjudas att påstå att bolaget är ”Norra Europas största elektronik- och vitvarukedja”. Elgiganten menade att talan skulle avvisas eftersom den avsåg ett påstående som redan hade förbjudits av Marknadsdomstolen.

Och Marknadsdomstolen kommer nu fram till att marknadsföringen får anses vara samma marknadsföring som den som tidigare har prövats. Den tidigare domen har därför kvar sin rättsliga betydelse eftersom det inte föreligger något lagakraftägande avgörande på utdömande av det utsatta vitet. Media-Saturns talan avvisas därför.

 


 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons